Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Aktualność

Będzie zmiana wniosku o ponowne wszczęcie egzekucji administracyjnej

Zmiana wniosku o ponowne wszczęcie egzekucji administracyjnej jest efektem nowelizacji ustawy o postepowaniu egzekucyjnym w administracji rozszerzającej zakres wymaganych danych. Zmiany wejdą w życie 25 marca 2024 r.

Potrzeba zmiany rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 18 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu informacji zawartych we wniosku o ponowne wszczęcie egzekucji administracyjnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 31), zwanego dalej „rozporządzeniem”, wynika ze zmian, które wejdą w życie z dniem 25 marca 2024 r., wprowadzonych ustawą z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 556, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą zmieniającą”.

Ustawa zmieniająca rozszerzyła katalog informacji zawartych w art. 26 § 1e ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2022 r. poz. 479, z późn. zm.), zwanej dalej „u.p.e.a.”, jakie wierzyciel przekazuje wraz z wnioskiem egzekucyjnym i tytułem wykonawczym do organu egzekucyjnego. Wprowadziła również zmiany w art. 27 u.p.e.a. 

Do katalogu informacji zawartych w art. 26 § 1e u.p.e.a. dodane zostały informacje dotyczące danych:

  • małżonka zobowiązanego,
  • podmiotu niebędącego zobowiązanym, na który zostało przeniesione prawo własności rzeczy lub inne prawo majątkowe obciążone zastawem skarbowym lub hipoteką przymusową zabezpieczającymi należność pieniężną i odsetki z tytułu niezapłacenia jej w terminie,
  • podmiotu niebędącego zobowiązanym, który uzyskał korzyść majątkową wskutek czynności prawnej dokonanej z pokrzywdzeniem wierzyciela, jeżeli zgodnie z odrębnymi przepisami czynność ta została uznana za bezskuteczną wobec tego wierzyciela, zwanego dalej „podmiotem, który uzyskał korzyść majątkową”.

Uzyskanie przez organ egzekucyjny informacji o danych małżonka zobowiązanego, podmiotu niebędącym zobowiązanym, na który zostało przeniesione prawo własności rzeczy lub inne prawo majątkowe obciążone zastawem skarbowym lub hipoteką czy podmiotu, który uzyskał korzyść majątkową na etapie ponownego wszczęcia postępowania egzekucyjnego pozwoli organowi egzekucyjnemu na jednoznaczną identyfikację majątku i skierowanie do niego egzekucji.

Ustawa zmieniająca nałożyła również na wierzyciela obowiązek niezwłocznego przekazania organowi egzekucyjnemu informacji, o których mowa w art. 26 § 1e pkt 4–4c oraz 6–8, w przypadku gdy te informacje nie zostały przekazane wraz z wnioskiem egzekucyjnym i tytułem wykonawczym (art. 32aa § 2 u.p.e.a.).

Powyższe wiąże się z koniecznością zmiany zakresu informacji zawartych we wniosku o ponowne wszczęcie egzekucji administracyjnej.

Źródło: 

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu informacji zawartych we wniosku o ponowne wszczęcie egzekucji administracyjnej (nr z wykazu 726) – opubl. 30 października 2023 r. na www.legislacja.gov.pl 

Ewa Sławińska 

prawnik, redaktor naczelna "MONITORA księgowego"

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00