Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 30-05-2024
TEMATY:
Porada aktualna na dzień 30-05-2024
TEMATY:
Data publikacji: 2024-05-08

Czy przedsiębiorstwo energetyki cieplnej powinno wystawiać faktury VAT za nieodpłatne przekazywanie odpadów

PROBLEM

Przedsiębiorstwo energetyki cieplnej prowadzi działalność w zakresie dostawy ciepła systemowego. Spółka jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT i posiada siedzibę w Polsce. W procesie wytwarzania ciepła PEC dokonuje spalenia węgla kamiennego i biomasy, którego efektem ubocznym są odpady w postaci mieszanki popiołowo-żużlowej z mokrego odprowadzania odpadów paleniskowych (kod odpadu: 10 01 80). PEC przekazuje nieodpłatnie odpady na rzecz gmin lub prywatnych odbiorców. Przekazanie odpadów następuje na podstawie umowy zawartej z danym odbiorcą. Spółka otrzymuje też każdorazowo dokument potwierdzający zutylizowanie odpadów zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Jak dotąd PEC traktowała nieodpłatne przekazania odpadów jako niepodlegające VAT, nie wystawiając z tego tytułu faktur sprzedaży na rzecz odbiorców (na ten moment, umowa stanowi jedyny dokument potwierdzający nieodpłatne przekazanie odpadów). Spółka powzięła wątpliwość odnośnie prawidłowości przyjętego podejścia dotyczącego braku opodatkowania VAT ww. nieodpłatnych przekazań odpadów. Odbiorca oświadcza, że odpad zostanie wykorzystany, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 10 listopada 2015 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 93) do utwardzania powierzchni, utwardzania dróg i placów, do budowy fundamentów w sposób uniemożliwiający pylenie przez ich zestalenie lub przykrycie warstwą niepylącą z zachowaniem przepisów odrębnych w szczególności przepisów prawa wodnego i prawa budowlanego. Odpady będą magazynowane w warunkach zapobiegających niekorzystnemu wpływowi na środowisko pod przykryciem materiałem nieprzepuszczalnym. Czy zasadne jest przekazanie odpadów (mieszanki popiołowo-żużlowej) bez wystawiania faktur?

RADA

W opisanym przypadku nie trzeba wystawiać faktur VAT za nieodpłatne przekazanie odpadów.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności wszelkie darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Kwestie dotyczące m.in. gospodarowania odpadami reguluje ustawa z 14 grudnia 2012 r. o odpadach.

Przez odpad rozumie się każdą substancję lub przedmiot, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do których pozbycia się jest obowiązany (art. 3 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy).

W związku z tym należy stwierdzić, że w analizowanej sprawie, jako odpad poprodukcyjny spełnia definicję towaru. W opisanych okolicznościach w ocenie organu nieodpłatne przekazanie towaru powstałego wskutek produkcji przez spółkę alkoholu etylowego podlega opodatkowaniu, ponieważ wypełnia przesłanki określone w art. 7 ust. 2 ustawy, o ile spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z prowadzoną działalnością, w wyniku którego powstały przedmiotowe odpady.

Jednak uwzględniając treść art. 29a ust. 2 ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia - koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów, stwierdzić należy, że w przypadku, gdyby odpady nie przedstawiały dla spółki żadnej wartości handlowej, to podstawa opodatkowania wyniesie zero i podatek należny nie wystąpi. Tym samym pomimo, że czynność nieodpłatnego przekazania odpadów poprodukcyjnych spółki stanowi dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy, jednak skoro wartość towaru wytworzonego w trakcie produkcji wynosi zero i podatek należny nie wystąpi, spółka nie ma obowiązku dokumentowania ww. dostawy towarów i ich ewidencjonowania w JPK_VAT.

Tomasz Burchard

doradca podatkowy, ekspert w zakresie prawa podatkowego, biegły sądowy

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00